Opis
Już dziś możesz zakochać się w pięknie jakie trzyma w sobie Camponotus herculeanus! To prawdziwy kolos z naszych rodzinnych stron. Od największej mrówki europy, Camponotus ligniperda różni się jedynie troszkę smuklejszym ciałem. Jej rozmiary zdumieją każdego gościa w Twoim domu, który je będzie podziwiał. A że rozmiar królowej to nie wszystko, jeśli będziesz cierpliwy zobaczysz armię żołnierzy, która jest niemal wielkości królowej. Taka armia robi już niesamowite wrażenie, nie tylko na Twoich gościach. Gwarantujemy, że podczas karmienia, sam przeżyjesz dreszczyk emocji!
Camponotus herculeanus, to wspaniały gatunek dla osób dorosłych lub niepełnoletnich (jeśli nie jest to Twoja pierwsza mróweczka).
Opis gatunku Camponotus herculeanus
Camponotus herculeanus w naturze występuje głównie w lesie. Gniazdują głównie w spróchniałym drewnie, choć zdarzą się przypadki żywych iglastych drzew zamieszkałych przez ten gatunek. Gatunek ten odżywia się głównie białkiem niewielkich owadów oraz spadzią mszyc. Camponotus herculeanus na polowanie wysyła armię żołnierzy, która tworzy widowiskowe szlaki. Obserwacja dorosłej kolonii podczas polowania, to niezapomniany widok!
Camponotus herculeanus tworzy kolonie monoginiczne, oznacza to, że w gnieździe może znajdować się tylko jedna królowa. W okresie rójek, młode księżniczki wzbijają się na lot godowy, a po zaplemnieniu już nigdy nie wracają do swojego rodzimego gniazda, tylko zakładają nowe gniazdo w sposób klasztorny. Królowe Camponotus herculeanus potrafią dożyć nawet 15 lat.
Gatunek ten, jak wszystkie występujące w Polsce, wymaga zimowania. Oznacza to, że w okolicach listopada – lutego, musimy się rozstać z naszą kolonią i wstawić ją do temperatury między 5 a 10 stopni. I choć wielu nie przyszło by to do głowy – lodówka może być najlepszą możliwą opcją dostępną w domu
Jak większość dużych gatunków z rodziny Camponotus, herculeanus jest kolonią o początkowo wolnym rozwoju. Nikogo nie zdziwi fakt, że w pierwszym roku hodowli, ilość robotnic od 20 do 50 sztuk jest dobrym, lub nawet bardzo dobrym wynikiem. Za to w kolejnych latach, królowa znacznie lepiej zaczyna czerwić i rozwój koloni znacznie przyspiesza. Mrówki te potrafią osiągnąć nawet 10.000 robotnic w jednej kolonii!
Jak hodować Camponotus herculeanus
Zacznijmy od samego początku. Kupując samotną królową Camponotus herculeanus musisz uzbroić się w cierpliwość. Ze względu na swoje pokaźne rozmiary, czas przemiany od jaja, przez larwę, poczwarkę do robotnicy, może trwać nawet 8 tygodni. W pierwszym rzucie, możesz spodziewać się wylęgu pierwszych robotnic na poziomie od 2 do 10 robotnic. Pierwsze robotnice są niewielkich rozmiarów, w granicach 4-5mm. Są to tak zwane „nanitics”. Jednak kiedy mamy już pierwsze robotnice i królowa jest lepiej odżywiona przez swoje robotnice, kolejne larwy są już znacznie większe.
Po pojawieniu się pierwszych robotnic, podajemy mrówkom od razu kropelkę nektaru lub wody z miodem. Zarówno robotnice jak i sama królowa chętnie skorzystają z takiego posiłku. Od tej pory karmimy mrówki regularnie 2-3 razy w tygodniu. Żyjącym już robotnicom do życia wystarczą słodkości, jednak larwy oraz królowa, potrzebują białka. Dostarczamy go na dwa sposoby : Owady karmowe(takie jak mączniki, drewnojady, karaczny, świerszcze) lub pokarm białkowy dostępny na naszym sklepie. Zalecamy karmienie w harmonogramie : Nektar – 2 dni przerwy – białko – dwa dni przerwy – nektar ….. i tak dalej. Taki harmonogram pozwoli osiągnąć najlepsze przyrosty i dobre odżywienie mrówek. Jeśli jednak boisz się, że nie będziesz w stanie zostawić przez to swoich podopiecznych w czasie urlopu – nie przejmuj się. Możesz spokojnie wyjechać na 2 tygodnie, zostawiając im dostęp do wody w poidełku. Mrówkom przez ten okres nic się nie stanie, a nakarmisz je po powrocie.
Po osiągnięciu pierwszych 5-10 robotnic, możemy podłączyć probówkę do pierwszego gniazda. Nie powinno być to jednak gniazdo zbyt duże. Polecamy na początek portal dla mrówek, który ułatwi karmienie lub gniazdo o rozmiarach nie przekraczających rozmiarów 10×10 cm, np nasz zestaw Combo „M”.
Od tej pory posiadasz już stabilną kolonię, która będzie tylko przybierać na sile i z każdym tygodniem coraz bardziej cieszyć Ciebie – hodowcę.